czwartek, 17 października 2013

Czerwone Wierchy

Pomysł na wyjazd w Tatry Zachodnie przyszedł nie pamiętam skąd. Zmówiliśmy się w gronie znajomych na jakiś wypad w góry i tak wyszło że pewnego wczesnego sierpniowego poranka zjawiliśmy się na parkingu w pobliżu wejścia do Doliny Małej Łąki. Plan był taki że idziemy, a ile i gdzie zajdziemy to się zobaczy jak nam sił starczy. Budka z biletami przy wejściu na szlak otwarta od samego rana, więc zakupujemy wejściówki i ruszamy w głąb doliny. Idziemy wolno planując trasę i poprawiając ekwipunek, bo niektórym zaczął już na początku szwankować sprzęt. Jednym z tego powodu było wesoło innym mokro... ale taki urok nieszczelnego camel bega. Plan też się wykrystalizował, atakujemy Kopę Kondracką potem Małołączniak i schodzimy przez Przysłop Miętusi  do Doliny Małej Łąki. Pogoda nam dopisuje, słonko i bezchmurne niebo zapowiadają rozległe widoki. Pierwsze zacne widoczki ukazują się nam już na Wielkiej Polanie Małołąckiej, gdzie też robimy pierwszą przerwę.Kilka łyków zimnego złocistego napoju, jakieś słodycze , kanapki i ruszamy przez polanę w coraz bardziej przygrzewającym słonku. Polanę przemierzamy dość szybko, szlak wchodzi w las i coraz bardziej pnie się do góry, a nasza mała grupka zaczyna pękać, jedni wolniej inni szybciej zdobywają wysokość.Widoki coraz bardziej rozległe, z lewej pojawia się masyw Giewontu z prawej zerwy Wielkiej Turni a za plecami nikt inny tylko Królowa Beskidów w towarzystwie Pilska. Jest naprawdę co podziwiać, pomimo coraz większego gorąca i męczącego podejścia pochłaniamy oczami i duszą to co nas otacza dookoła. Na ile pozwalają obiektywy naszych aparatów staramy się jak najwięcej z tego utrwalić.Coraz częściej robimy krótkie przerwy na złapanie oddechu i uzupełnienie płynów, szlak biegnie w otwartym terenie a promienie słońca mocno nas przypiekają.
Docieramy na Przełęcz Pod Kopą Kondracką. Niestety nie jest to wymarzone miejsce dla lubiących samotność i spokój górskich włóczęgów. Tłumy ludzi oczekujących do wejścia na Giewont są przerażające. I nie pomogą tutaj piękne widoki roztaczające  się z przełęczy, jest tu okropnie. Dlatego zatrzymujemy się tutaj tylko na chwilkę i ruszamy w kierunku Kopy Kondrackiej.

W tym kierunku na nasze szczęście udaje się zdecydowanie mniej turystów, więc możemy w spokoju delektować się widokami i poświęcić trochę więcej czasu na fotopstryki.
I tak docieramy na pierwszy dzisiaj z Czerwonych Wierchów- Kopa Kondracka zdobyta, wszyscy szczęśliwi schodzimy trochę poniżej szczytu gdzie urządzamy sobie mały piknik. Kolega prezentuje możliwości zabytkowej kuchenki na denaturat, świeża kawa dobrze nam robi, jest wyśmienita.Tak popijając kawę i zajadając różne przysmaki wzdychamy w kierunku szczytów Tatr Wysokich, które stąd wydają się na wyciągnięcie ręki. Moją uwagę szczególnie przyciąga szczyt Świnicy i Krywania, ale to plany na inny raz. Jak na razie ruszamy w kierunku pierwszego dzisiaj szczytu przekraczającego wysokość 2000 m n.p.m. Drugi z Czerwonych Wierchów- Małołączniak 2069 m n.p.m to dla części naszej ekipy pierwszy dwutysięcznik w życiu. Oczywiście taki wyczyn trzeba uczcić, szampana nie mamy ale jakiś tam żubr się znajdzie. Czas na wspólne pamiątkowe  fotki i gratulacje.


Po tych miłych i wzniosłych chwilach powoli zaczynami schodzić Czerwonym Grzbietem w kierunku Doliny Miętusiej. Tatry Wysokie zostawiamy za plecami, teraz towarzyszą nam widoki na grzbiety Tatr Zachodnich,  w oddali na Beskidy, a wprawny obserwator zauważy nawet Pieniny.


Z każdym krokiem zbliżamy się do największej atrakcji na trasie dzisiejszej wycieczki. Kobylażowy Żleb to jedne z niewielu miejsce gdzie w polskiej części Tatr Zachodnich spotkamy się ze sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcucha. Dla jednych to uciecha, dla drugich pewna dawka adrenaliny.


Mały zator na łańcuchu był, ale my szybko i sprawnie pokonujemy ten odcinek szlaku i przez Dolinę Miętusią kierujemy się do rozdroża na Przysłopie Miętusim. W drodze cały czas towarzyszą nam widoki na urwiste turnie pozostałych Czerwonych Wierchów- Ciemniak i Krzesanicę.I tak po całodniowej wędrówce znowu zjawiamy się u wylotu Doliny Małej Łąki. Teraz jeszcze krótka przerwa na spałaszowanie resztek prowiantu ,zakupienie i spożycie chłodnych napojów a potem powrót do domu.

5 komentarzy:

 1. "Plan był taki że idziemy, a ile i gdzie zajdziemy to się zobaczy jak nam sił starczy." - kwintesencja wyrypy :) Fajne zdjęcie z Krywaniem w tle, reszta też fajna! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Iza takie plany najlepiej wychodzą ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Bardzo udana wycieczka w doborowym towarzystwie. A pogoda Wam szczególne dopisała. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pogoda bardzo dopisała, gratuluję również zdobycia pierwszego dwutysięcznika przez niektórych :-)

  OdpowiedzUsuń